Veľká Fatra expedične, deň prvý: Staré Hory - Rakytov

11.11.2013
velka-fatra-expedicne-den-prvy-stare-hory-rakytov

Vo Fatrách som ako doma, ale zväčša len na jednodňových „výbehoch“. Koncom októbra sa ale po dlhých pokusoch sformovala dvojčlenná „úderka“ s cieľom užiť si hrebeň pomaličky, pohodovo, dvojdňovo. A tak kým v Söldene zjazdári otvárajú nový ročník sveťáku, expedičná úderka sa v „pote tváre“ a v krátkych tričkách štverá od kaplnky v Starých Horách na Majerovu skalu. Les už trocha stratil svoje gýčové farby, lístia je viac pod nohami ako na konároch. Po strmej zvážnici odbočka na ešte strmší chodník, ktorý na začiatku veľmi nevidieť. Predbieha nás (už druhý raz) partia, ktorej sa stalo to čo asi každému na tomto mieste, ak sa zakecá :-)  

 

 

Pár chvíľ strmého štverania, farebná lúka a z hrebienka pod skalou prvé výhľady na hlavný hrebeň - zámienka uľaviť chrbtom pod batohmi nie veľkými síce, ale ťažšími ako obvykle. Majerova skala: zahmlený pohľad na juh, zato plnofarebný na Krížnu. Zliezame do sedla a pomaly sa plazíme hoľami ku „kozmodrómu“ v diaľke. Vetrík povieva taký akurátny, južný, osviežujúci, vôbec nie októbrovo chladný, ani na Krížnej vetrovku netreba. Ak toto počasie vydrží do zajtra...  

 

 

Na Krížnej davy, pohoda v tráve, obed z konzervy a pred nami obliny Hôľnej Fatry až po Ploskú. Už to bude len z kopca! Väčšinou :-) Vyrážame „dôchodcovsko-terapeutickým tempom“, do tmy hádam dôjdeme... Terén ako stvorený na hádzanie pohľadov do diaľok a na filozofické debaty vo dvojici. Len miestami máme pocit ako na námestí, je turisticky najexponovanejší deň, hodina aj počasie. Až za Ploskou davy rednú, míňame len skupinky, ktorých cieľ je pod Borišovom. 

 

 

Tiene nás čoraz viac predbiehajú, kontrasty kontrastujú, pribúda červenej, nadchádza zlatá hodinka pre fotografov a okolo nás zlatnú trávy v traverze Rakytova. Vrchol si necháme na východ slnka. Ešte posledný stupáčik do severného sedla a čoraz menšia istota krokov v hustnúcej tme pod nohami. No o chvíľu už pomedzi stromy presvitá náš cieľ - po jarnej účasti na „kolaudácii“ načim aj v noci otestovať útulnosť útulne Limba. Tá presvitá najprv vôňou dymu, potom hlasmi posádky a až naposledy svetlami spoza okien.  

 

 

Kotvíme, vítame sa, predstavujeme sa, usadáme, objednávame, príjemný večer v príjemnej spoločnosti sa rozbieha, debata pri sviečkach sa prelína so spevom od ohňa, úplne iné pocity ako v „oficiálnej“ chate. Vojtova kapustnica nemá chybu, aj vegetarián sa oblizuje a teší sa na cestoviny so zeleninou (ešte lepšie!). A majú aj kofolu :-) 

 

 

Chatári sú prítomní traja zo štyroch, takže dozor prísny, žiadne bujarenie do noci - o desiatej zaznie povel: nočný kľud! Trocha frflania, že veď je len deväť - v noci sa mení čas :-) Ale to už idú lavice na seba a na dlážku matrace. Matracmi je síce trvalo vyložené podkrovie, ale je nás tu dnes dosť, niektorí si doprajú aj spánok pod hviezdami. Dobrovoľne. O chvíľu už pec hasne a múmie sú narovnané v šíku. Posledné tiché rozhovory - a dohovory o východe slnka na Rakytove. A už sa chrápe akoby drevo pílil, a kto kvôli tomu nespí, teší sa celú noc na ráno :-) Ale aj na celý druhý „expedičný“ deň smerom na sever, do Ružomberka.
 

 

Rišo Pouš

 

Fotky Veľká Fatra expedične, deň prvý: Staré Hory - Rakytov

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Veľká Fatra expedične 1: Staré Hory - Rakytov
sherpa 11.11.2013
paradne fotky! to je jesen, ziadne stresy...pekne potulky po holiach.......jaaaaaj uprimne obdivujem.....

RE: Veľká Fatra expedične 1: Staré Hory - Rakytov
alex luczy 11.11.2013
krasny prispevok ako aj fotky

RE: Veľká Fatra expedične 1: Staré Hory - Rakytov
Ripo 11.11.2013
Vďaka páni, presne o tú pohodu išlo! A to počasie, to bola tá čerešnička navrchu :-)

RE: Veľká Fatra expedične 1: Staré Hory - Rakytov
Jano 11.11.2013
Volakedy som tam bol doma, dnes po tulackach po svete, viem tu krasu ocenit omnoho lepsie. Zimny prechod ma ale fascinoval viacej. No, lyze :) Viem si predstavit, jak ste to uzivali.

RE: Veľká Fatra expedične 1: Staré Hory - Rakytov
Hubo 12.11.2013
Ďakujem priateľu aj takto "oficiálne" za tento zážitok...Je to o niečom úplne inom takto v horách..teším sa na ďalšie túry, ak zoberieš "dochodcu"aj nabudúce :-) panáčik z fotiek...

RE: Veľká Fatra expedične 1: Staré Hory - Rakytov
Vlado (vavercak.vladimir@gmail.com) - 13.11.2013
Krásny text, ešte krajšie fotky. Už dlhší čas sledujem vetroplach magazin, som unesený a chválim spisovateľské vlohy. Ďakujem že existuje VETROPLACH!

RE: Veľká Fatra expedične 1: Staré Hory - Rakytov
Ripo 13.11.2013
Dakujeme, taketo slova nas posuvaju so strankou dopredu. Budeme sa snazit, nejake tie vylepsenia budu uz onedlho... :-)

RE: Veľká Fatra expedične 1: Staré Hory - Rakytov
strapos 13.11.2013
super clanocek,fotecky ako lusk.kazdu jesen ma bavia podobne tulacky ako Vas.je to super si hory uzivat aj takto ako sa stale niekde nahlit.chlapci palec hore.super

RE: Veľká Fatra expedične 1: Staré Hory - Rakytov
jena 13.11.2013
Pekné čítanie a nádherné fotky...

RE: Veľká Fatra expedične, deň prvý: Staré Hory - Rakytov
zdenek Krbeček (krbecek.zdenek@seznam.cz) - 07.01.2014
Krásně napsané a zbývá jen dodat,tak to je.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri