Čierny kameň: okruh z Liptovských Revúc

06.09.2014
cierny-kamen-okruh-z-liptovskych-revuc

Jeden z najfotogenickejších kopcov Veľkej Fatry, k nemu vedú z Liptovských Revúc  dva hádam najkrajšie prístupy na hrebeň tohoto pohoria. Značené žltou a červenou. Zelená spojka po hrebeni medzi nimi zas vedie krížom cez jeden z najkrajších fatranských pralesov na západnom úbočí Čierneho kameňa.

 

Pritom to nie je nič náročné, celý okruh je skôr takou dlhšou prechádzkou po obede. Stačí si nájsť 4-5 hodín. O toľkých hovoria aj nové tabule náučného chodníka, ktorý túto trasu kopíruje. Odporúčam začať po žltej z Vyšnej Revúcej, stúpa sa tade pohodlnejšie. Na otočke autobusu sa dá zaparkovať a treba sa vrátiť kúsok nižšie. Výstup do sedla Ploskej vedie zväčša po širokej, príjemnej ceste lúkami a lesmi. Nie je to žiadna rozbitá zvážnica. Ani sklon nie je dramatický, dá sa aj na bajku. Vyššie značka uhýba z cesty na lúčny chodník, aby sa s ním v sedle zase spojila.

V sedle prístrešok, nad ním na jednu stranu „diaľnica“ na Ploskú, na druhú stranu chodník neznačený, ale používaný - na južný vrchol Čierneho kameňa. Na sever od smerovníka klesá po tyčiach zelená značka do traverzu pralesom - tienistého a väčšinou blatistého, zato čistej vody z prameňov sa tu dá napiť na každom kroku. Vynorenie z lesa znamená zároveň odbočku doprava na zostup, na červenú.

Tá vedie najskôr traverzom popod bralá Čierneho kameňa, takmer po rovine. Celkovo je ale klesanie strmšie ako výstup po žltej. Najprv po chodníku, niekde aj cez vysokú trávu a bodľačie na zarastajúcich pasienkoch. Potom pár prudkých serpentín lesom a od salaša už miernejšie po ceste, lúkami až ku kostolu do Strednej Revúcej. Tam je aj autobusová zastávka. A dve krčmy keby niečo :-) Inak značka pod salašom uhýba doprava do dolinky, ale cesta vedie po hrebienku po lúkach – to je lepší variant, na výhľady aj na sucho pod nohami.

Stačilo, radšej vidieť ako čítať, fotky povedia viac. Ale ako tie fotky pozerám, tiež nič moc - jednoducho tú krajinu treba zažiť. Lebo parádne pohľady ponúka už cesta z Liptovskej Osady do Revúc, keď sa dolina nad horárňou Teplô začne rozširovať a odkrývať výhľady na hrebeň.


Rišo Pouš

 

Fotky Čierny kameň: okruh z Liptovských Revúc

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Čierny kameň: okruh z Liptovských Revúc
Jano 05.09.2014
Teda mam obrovske stastie, ze nechodim uz do skoly a nemusim u teba robit skusky zo zemepisu. Riso, presne taketo kopecky lubi moja zena, s tebou by bola stasnta.

RE: Čierny kameň: okruh z Liptovských Revúc
Lucia 09.09.2014
Skvelé fotky, nádherná príroda, na živo určite ešte krajšie. Boli sme vo VF minulý rok po prvýkrát a úplne nás ten kraj dostal. Dik za všetky Tvoje skvelé tipy na výletíky v "tvojom" regióne :-)

RE: Čierny kameň: okruh z Liptovských Revúc
Ripo 09.09.2014
Vdaka! Ked je pekne pocasie a priroda, to su potom aj fotky take :-) Zopar farebnych jesennych tipov z okolia Revuc este bude, onedlho...

RE: Čierny kameň: okruh z Liptovských Revúc
Jaraba 17.09.2014
Gratulujem k jubilejnému článku ;o)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri