Bokami Západných Tatier 2022

27.03.2022
bokami-zapadnych-tatier-2022

Poriadne dlhú pauzu naordinoval covid slovenskej Pierra Mente – naposledy sa rýchlošľapky preháňali bokami v r. 2019. Ale tento, v poradí 13. ročník, vyšiel zato naprotiveň svojmu nešťastnému číslu šťastne. Nik sa príliš nezrakvil (aj keď pár odstúpení bolo ako vždy) a počasie ako na objednávku, aj keď niektorým chladnomilným bolo poriadne horúco. Obloha azúrová a pieklo zhora teda fest... Vo štvrtok na severe asi menej, v piatok a v sobotu na južných bokoch potom už naozaj jarne. Teplo ale aj pomáhalo, lebo niektoré prvé ranné zjazdy neboli príjemné, kým to ešte nepovolilo.  Klasicky som sa tam dostal len na poslednú etapu, takže žiadne zákulisné bulvárne pikošky nenasledujú. Len pár fotiek zo štartu, trate a cieľa tretej etapy v galérii, mapky a výsledky nakradnuté z webu BOKAMI.SK . Väčšiu reportáž a viac pohyblivých obrázkov chystá Mirka na MTHIKERi .

Napriek teplu severy západotatranské poskytli vraj v prvej (štvrtkovej) etape najlepšie lyžovačky sezóny – premrznutý, tvrdý, ale nie ľadový sneh prvotriednej kvality. Odštartovalo 72 dvojíc, z toho štyri čisto ženské. Tradične prišli aj mixové dvojky (tuším tri), tentokrát ale neboli vyhodnocované. Na úvod boli nachystané štyri výživné výšľapy na hrebeň, štart aj cieľ v Roháčskej doline:

Druhá etapa, parametrami kráľovská (19,8 km a 2290 m) bola namotaná v Žiarskej doline, na jej južne orientovaných svahoch. Takže to vraj boli najmä ťažké, lebo ľadové zjazdy – hlavne ten prvý z Plačlivého na Terasu, keď to ráno ešte nestihlo povoliť:

Tretia etapa v sobotu so štartom poklusom od hotela Mních v ústí Jaloveckej doliny: namotaná medzi Babkami a Ostrou, s cieľom klasicky pri chate Červenec. Ráno tvrdo, ale rýchlo to mäklo, miestami až do vodnatého firnu. V tieňoch ale stále tvrdo.

Dokopy to vydalo na približne 52 km a 6000 m do kopca. Slovensko-slovinská dvojica Jakub Šiarnik – Luka Kovačič nedala konkurencii šancu ani v jednej etape a na konci dostali najväčšie ceny a na rok do držby putovný pohár. Podobne suverénne išla ženská česká dvojka Tereza Rudolfová – Marcela Vašínová a u veteránov domáce legendy - Milanovia Madaj a Pisarčík. Gratulujeme ale všetkým, tri dni naplno sú pekný záhul... Pretože všetko dobre dopadlo, môžeme v pohode prejsť na letný čas a začať sa pomaly venovať vode zase v inom skupenstve :-) Tak užívajte a o rok hádam znovu!

Rišo Pouš

Fotky Bokami Západných Tatier 2022

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri