Sidorovo

10.06.2011
sidorovo

         Je to jedna zo známych liptovských dominánt (1099m). Ani nie tak kvôli výške, skôr preto, lebo pod týmto kopcom leží ešte známejší Vlkolínec. Pri pohľade z Ružomberka (hlavne z cesty na Donovaly) je to len nenápadný zalesnený hrebeň, ktorý až na svojom južnom konci padá k Vlkolíncu bralnatým zrázom. Zdanie ale klame, výstup od mesta ponúka pekné prostredie aj výhľady.

  

         Z Ružomberka od stanice vedie hore červená značka. Najskôr sa treba premotať centrom mesta – cez Hlinkovo námestie a uličky pod kalváriou je to príjemná prechádzka, až na ten typický smrad z celulózky. Pri smerovníku nad kalváriou preč z asfaltu smerom doľava, chvíľu po lúke a chodník sa na dlhý čas ponára do lesa. Strmo stúpa úzkym chodníkom, väčšinou pomedzi borovice. Je tu sucho, v podloží rozpukaný vápenec, ktorý miestami aj na chodníku „zavadzia“. Tu už našťastie cítiť živicu, nie papiereň. Asi v polovici výstupu jeden taký vápencový balvan s názvom Veľká skala ponúka perfektný kruhový výhľad. Vedie naň krátka odbočka zo značky. Potom malá strata výšky a finálny výstup na zarastený vrchol Sidorova, kde je pri maľovanej mape a schránke s vrcholovou knihou vyhliadka – vidieť na východ do kotliny, ale hlavne na juh na Vlkolínec, na západnú časť Nízkych Tatier s dominantným Salatínom a na východnú časť hrebeňa Veľkej Fatry. Cesta z mesta sem trvá asi dve a pol hodiny.

 

Pohľad_z_juhu

 

          Zostup na Vlkolínske lúky je ako po rebríku z povaly, len nie taký krátky :-) Tesne pred východom z lesa do sedla je pekná skalná plošinka s najlepším výhľadom na sedlo, lyžiarske stredisko a skalné steny Halín nad ním. Z Vlkolínskych lúk je viacero možností ako pokračovať, takmer všetky sú už po cestách. Asi najkrajší návrat nazad do mesta je cez Vlkolínec a po žltej a zelenej značke cez lúky na východnom úpätí Sidorova. Cesta s permanentnými výhľadmi do kotliny sa vlní najprv pomedzi zarastajúce terasové políčka, okolo prírodnej pamiatky Krkavá skala, rozhraním lesa a lúk a nakoniec pomedzi záhradkárske osady. Okruh sa uzatvára nad Hlinkovým námestím v Ružomberku, kde sa zelená značka stretá s červenou. V takejto podobe trvá asi 5-6 hodín.

 

          Rišo Pouš

 

 

 

Fotky Sidorovo

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Sidorovo
miro (1apolo@azet.sk) - 12.06.2011
naozaj pekny kopec...mame hned pod nim chatu takze som si to obehol..

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri