Salatín nízkotatranský z Liptovských Sliačov

13.08.2020
salatin-nizkotatransky-z-liptovskych-sliacov

Teda konkrétne z Vyšného Sliača, z Námestia Martina Benku, od „garáže“, kde stoja aj autobusy z Ružomberka. Priame a jasné, po modrej značke do Sedla pod Malým Salatínom. Odtiaľ po zelenej, ktorá sa pripája z Ludrovej. Všetko dobre a prehľadne značené. Smerom hore stúpanie postupne pristrmieva, ale jesto prístreškov a lavičiek na predýchanie. V polovici aj možnosť dotankovať - pár minút od chodníka, šípka nasmeruje. Priamo od prístrešku pod Sliačskou Magurou. Tam a nazad je to tak do ôsmich hodín, aby zas nevznikol dojem, že je to len dáka vychádzka za dedinu :-)

Na začiatku vedie chodník poza domy ponad dedinu, popri novom futuristickom kostole, či čo je to za úžas. Za bránou z elektrických stožiarov vchádza do lesa a dlho stúpa po príjemnej ceste. Našťastie sa tam akurát moc neťaží.

Potom sa to zo dvakrát otvorí do pekných lúk na hrebeni – Vidovô a Sliačska Magura. Medzi nimi stále cesta lesom, ale tu akurát ťažká technika ukazuje, čo vie nastvárať. Aj výhľady cez rúbaniská do záveru Sliačskej doliny napovedajú, prečo bola tá júnová povodeň dole v dedine taká dramatická. Sme asi nepoučiteľní... Lepšie ako fotka ukáže dôvody letecká snímka (https://sk.mapy.cz/turisticka):

Keď už zvážnica začína byť najprudšia a aj najviac rozbahnená, chodník našťastie odbočuje doľava, do krátkeho, ale krásneho traverzu popod kopec Chopec. Keď z neho vylezie, vlezie do rezervácie a to už je mňamka – síce strmo, ale krásnou divočinou cez Malý Salatín.

Nasledujú výhľady zo skaliek, aj les sa už otvára, pribúda horských lúk. Za Malým Salatínom sa pri jednej z vyhliadok pripája zelená z Ludrovej a nasleduje posledný (ale poriadne strmý) výšvih na Salatín. Tam kto už bol, ten vie, že výhľadom dosť bráni kosodrevina, ale horské horizonty v diaľkach vidno. Lepšie ako priľahlé doliny priamo pod kopcom. Najkrajší výhľad je na blízke bralá Magury, priamo na západ.

No a to je celé z výstupu. Možnosti na zostup sú samozrejme viaceré. Asi najkrajšia cez Hučiaky do Ludrovskej doliny, najkratšia na Železnô. Nazad do Sliača ukazuje smerovník asi 3,5 hodiny.

Rišo Pouš

Fotky Salatín nízkotatranský z Liptovských Sliačov

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Salatín nízkotatranský z Liptovských Sliačov
Jaraba 13.08.2020
Najkrajšia trasa cez Hučiaky je už minulosťou. Povodeň spred pár týždňov tam narobila čoro-moro. Potok je preč, miesto neho len ťažko prechodné šutrovisko :-(

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri