Náučný chodník Hubovský okruh

20.03.2020
naucny-chodnik-hubovsky-okruh

Ďalšia pekná, najviac päťhodinová prechádzka s informačnou pridanou hodnotou, taká dvojička skôr predstaveného Švošovského okruhu ( TU ) na druhej strane Váhu. V reči čísel 11 km, 523 m prevýšenia a 12 infotabulí. Zvládnu to aj rodinky s väčšími svišťami. V druhej polovici chodník využíva existujúce turistické značky a vedie veľmi peknou „ krajinou senníkov “ s početnými výhľadmi. Aj voda sa dá nabrať asi na troch miestach. Odporúčam ísť v smere číslovania tabulí, lebo záverečný zostup do Hubovej je dlhší a strmší. NCH je tu od r. 2017 a je prezentovaný aj na stránke naucnechodniky.eu.

Začína nie v Hubovej, ale pre turistov logickejšie pod železničnou zastávkou vo Švošove, kde sú hneď dve tabule. Ďalšie dve sú už v Hubovej pred kulturákom, kam sa treba dostať po lavičke cez Váh (zákaz vstupu, je v havarijnom stave hehehe...) a kúsok popri hlučnej I/18. Potom už tichou uličkou pomedzi domy a za dedinou prvá doľava, cez polia a popod salaš.

Keď sa pri ďalšej tabuli cesta stočí doprava do lesa, začína prudšie stúpať do trávnatého sedla pod Kútnym vrchom. Už sú tu prvé senníky, zachádzka na vŕšok a odtiaľ, spod elektrických stožiarov, ďaleké výhľady do doliny Váhu aj na kopce Veľkej Fatry. Ešte nedávno tadeto schádzala žltá značka zo sedla Poľana dole do ústia Bystrej doliny, ale už je zrušená.

Nasleduje príjemná, rovná cesta lesom popod Malý a Veľký Smrekovec. Tam, kde končí, začína strmší chodník – najprv lesom a vyššie cez zarastajúce horské lúky a pasienky až pod Kútnikov kopec. Toto je najkrajšia časť trasy, farebne veľmi pestrá najmä na jeseň.

Potom už len dlhší a strmší zostup nazad do Hubovej – najprv lieskovou mladinou, potom nádherným, divokým lesom s machom obrastenými balvanmi, iba na záver tá elektrárenská realita cez čerstvo vyčistené prieseky popod vedenia. Ale zase Hubová dole ako na dlani.

Okruh končí pri dvoch opravených sypárňach na západnom konci Hubovej, ktoré pozná hádam každý, kto tadiaľ po „najhlavnejšej slovenskej ceste“ I/18 niekedy prechádzal. Na začiatok chodníka sa netreba vracať popri nej a dýchať smrad. Lepšie je hneď pri sypárňach zabočiť do uličky a doslova „poza humná“, krížom cez dedinu sa napojiť na NCH kúsok za kulturákom. Vybavené :-)

Rišo Pouš

Fotky Náučný chodník Hubovský okruh

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri