Liptov - Žiarska dolina: rýchly štefanský prieskum - Vetroplach magazin

Žiarska dolina: rýchly štefanský prieskum

27.12.2018
ziarska-dolina-rychly-stefansky-prieskum

Zas idú odmäky a fronty, tak aspoň narýchlo som vybehol (no, skôr som sa vyplazil) do Žiarskeho sedla a cestou nazad ešte obzrel odbočku na Terasu. Lebo na hrebeni sa čerti ženili a aj v doline sa víchor vrtel a v nárazoch ma mlátil zľava – sprava. Už na ceste pod chatou, od spodku lavíniska. Najtichšie bolo paradoxne v Žiarskom sedle a v kosovke pod Terasou.

 

Viditeľnosť nula, snehu milión. Ale takého čerstvého, na povrchu vetrom ubitého, zato bez základu. Nad chatou išli palice aj meter hlboko a pekne pomedzi konáre kosovky aj hlbšie. Posledné dni fučal západ/severozápad, takže pod hrebeň niekde pod Kopami by som sa teraz moc neponáhľal :-) Aj Žiarske sedlo na západ od smerovníka vylízané do kameňa, na východ do Jamníckej doliny rozšírené o pekný balkónik, po ktorom neradno poskakovať.

 

 

Inak snehu pod latami pekne nasypalo na túto ročnú dobu (foto v galérii), aj z Terasy sa dalo v skoroprašane po kolená polyžovať. Nad Terasou striedanie prevejov, závejov a návejov s ojedinelými bruchami staršieho, minulým odmäkom vytvrdeného snehu. Veľké šutre ešte miestami trčia, tie nepríjemné menšie už sú poukladané na zimný spánok. Lyžovačka bezpečná aj „naslepo“.

 

A napriek fukerisku a nečasisku okolo obeda cesta plná a parkovisko narvané. Holt, sviatky...

 

Rišo Pouš

 

Fotky Žiarska dolina: rýchly štefanský prieskum


Súvisiace články:

Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4421776